
Ergens op een zandbank voor Engeland ligt een enorm vrachtschip boordevol dure wagens. De kapitein schijnt hem er overigens expres opgestuurd te hebben, om erger te voorkomen.
We hebben het over de Hoegh Osaka, een vrachtschip van zo’n 180 meter lang dat geregistreerd is in Singapore. Het was met zijn dure lading op weg naar de Duitse Bremerhaven, toen het om nog onverklaarbare reden slagzij begon te maken. De kapitein vreesde dat het schip volledig zou kapseizen, en heeft hem daarom maar snel op de Bramble Bank-zandbank bij Southampton gedirigeerd, aldus de meest recente berichten. Hier ligt het sinds zaterdag in een hoek van 50 graden van het uitzicht te genieten.
Hoe de auto’s aan boord er aan toe zijn weten we niet, maar we hopen dat alles goed vastgezet is, anders gaan er aardig wat manuurtjes verloren, aannemende dat er ook wel wat Bespoke-spul aan boord is. Misschien kan Graziano Pelle er even wat nieuws uitzoeken ter vervanging van zijn Ferrari FF?
UPDATE: een woordvoerder van Jaguar Land-Rover heeft aan de BBC gemeld dat waarschijnlijk zo’n 1200 van de 1400 auto’s aan boord uit hun fabrieken afkomstig waren. De rest waren Mini’s, enkele Bentley’s en Rolls-Royce’s en nog 105 graafmachines en bulldozers van JCB. Volgens een deskundige op het gebied van scheepsongevallen moeten we niet raar opkijken als veel van de auto’s onherstelbaar zijn beschadigd.
Foto credit: Twitterfeed BBC





als ik een somalische piraat zou zijn zou ik daarheen varen:)
@celicatwincam: En Bentley mee terug op je rubberboot?
@malefunk: op je skiffie Hahaha
@rolov: Veel gele balkjes… Doet me deugd jongens! Daar wordt ik vrolijk van…
@celicatwincam: 2 maanden vanuit somalie naar engeland varen om een gedeukte roller in je dingy te zeulen en er dan na 2 minuten achter komen dat je boot te klein is. Ik gok dat er makkelijkere manieren zijn om geld te verdienen.
@MrSkyline: Volgens mij bedoelde hij het niet serieus :D
@celicatwincam: Om een gekreukte Rolls mee te nemen? Ik zou toch voor een iets minder op zijn kant getiefte autotransportboot vol met Rollsen gaan :D
Ik denk dat je er wel van uit kunt gaan dat alle Rollsen en Bentleys nu op een hoop liggen aan stuurboordzijde.
@trustmeiamanengineer: Ik heb eens gezien hoe ze de auto’s vast zetten op zo’n schip. De meeste auto’s zij aan zij en met vier spanbanden, de Rolls Royce’s met acht spanbanden en op minimaal anderhalve meter afstand van elkaar. Dikke kans dat die wagens dus nog gewoon intact zijn.
@trustmeiamanengineer: sorry, don’t trust you
@wheelzzz: better trust him, hij heeft gelijk, was een tijdje terug op Discovery.
@trustmeiamanengineer: stuurboord en bakboord, ik blijf het raar vinden dat ze op zee niet gewoon links en rechts zetten
@Edge: Eigenwijze lui. ;-) Niet alleen stuurboord / bakboord, maar ook afstanden in zeemijlen en snelheid in knopen.
@donvincenzo: of zijn wij eigenwijs? Toen de zeemijlen en knopen werden gebruikt gooide iedereen in NL nog zijn stront op straat, was Rembrandt nog een kleuter en was bruin worden in de zon iets voor het gepeupel.
@trustmeiamanengineer: dat zou je idd verwachten als je dit zo ziet. Maar als de spanbanden het houden en goed zijn gezekerd valt het denk ik wel mee.
Ook wil ik even opmerken dat 1400 rollsen in 1 schip (1/3 van de jaarproductie) toch wel erg veel vind.
@pand: zijn ook Bentleys en andere Engelse auto’s
Ongelofelijk, ik ben erg benieuwd hoe die auto’s hier uit gaan komen
@rb26dett: Ongelofelijk Zonde bedoel ik
@rb26dett:
Zal ik eens een wilde gok doen…?
Stuk….
@jrk68: zou je best eens gelijk in kunnen hebben.
RO RO schepen he, slechte stabiliteit
@reinoutgtr:
Omdat?
@Original_Arnoud: alles heen en weer rolt;)
@Original_Arnoud: omdat het zwaartepunt hoog ligt bij dit soort schepen
@reinoutgtr: Met de balasttanks goed gevuld valt dat wel mee.
@pesu: dat klopt ook wel maar nog steeds hebben deze schepen over het algemeen een slechtere stabiliteit
@reinoutgtr:
Jij hebt de stabiliteitsgegevens van dit schip?
De opbouw van dit schip is niets meer dan een soort schuur van plaatstaal en wat dekken ertussen. Auto’s zijn relatief licht als scheepslading. Een auto neemt zeker 2/3e van het oppervlak van een container in terwijl deze hetzelfde weegt als een lege container. Dus 1/20e van de gemiddelde beladen container.
De dubbele bodem van een schip is waar veel meer staal inzit. Plus alle brandstof en eventueel ballastwater. De bodem is dus zo zwaar dat je alsnog een fatsoenlijke ligging van het zwaartepunt hebt.
@Original_Arnoud: ro ro schepen hebben meestal niet de beste stabiliteit, net als bij cruiseschepen wel voldoende maar moet daar wel moeite voor gedaan worden. Bij containerschepen kunnen de zware containers nog onderop staan. Bovendien loopt bij containerschepen het model door tot boven waar een ro ro schip vlak boven water al helemaal vierkant wordt voor maximaal rendement. Dit heeft ook een nadelige invloed op de stabiliteit bij zware zeegang, niet dat dit hier aan de orde is. Dit kan van alles zijn.
@Original_Arnoud:
grote stabiliteit = hoge versnellingen = onwenselijk bij ro-ro schepen (en cruise-schepen)
@super:
Kijk. Iemand met verstand van zaken. Grote versnellingen zijn niet leuk voor de passagiers. En ook niet voor vastgesjorde lading.
Bulk carriers en ulcc’s hebben ook een grote stabiliteit. Voor hen is vast water aan dek het grootste risico.
@Original_Arnoud: we spreken in de zeevaart van een hoog of een laag zwaartepunt (GM), en niet van een grote of een kleine
@reinoutgtr:
Dan weet je ook dat een scheepsbouwer zelf min of meer de KM kan bepalen door de carene anders te modelleren. Geen enkele scheepsbouwer ontwerpt een schip dat van nature een slechte aanvangsstabiliteit heeft. Dus ook een RO-RO schip heeft geen slechte stabiliteit.
@Original_Arnoud: tuurlijk, dat zou ook en beetje raar zijn ja, maar ik probeerde alleen te zeggen dat een RO RO schip een slechtere stabiliteit heeft dan veel andere schepen. Het zou natuurlijk apart zijn als ze schepen zouden maken met een dermate slechte stabiliteit dat ze zomaar kantelen.
Onverklaarbare reden? Gezien het model van de boot verbaasd het me dat het niet eerder is gebeurt!
@paddoswam:
Is ook al vaker gebeurd, http://www.autoblog.nl/boot-vol-autos-gaat-kopje-onder-in-de-noordzee
Dit was 2 jaar geleden en als je even googled vind je er zo nog een stuk of drie die bodemonderzoek zijn gaan doen….
@paddoswam: Er varen een heleboel van dit soort schepen rond – en anders moet je eens kijken hoe een gemiddeld containerschip of groot cruiseschip eruit ziet. En toch kapseizen ze niet bij bosjes. Bij dit schip is er dus óf iets fout gegaan bij het laden (hij was niet uit een haven vertrokken), óf het systeem met de ballasttanks werkte niet goed, óf het schip heeft een te scherpe bocht gemaakt.
@paddoswam: Zoiets was al een keer eerder gebeurt in 2002 met Volvo’s, Saabs en BMW’s aan boord t.w.v. $100 miljoen.
[url=http://postimage.org/][img]http://s24.postimg.org/l1o22qm9x/18n92ggam1nmqjpg.jpg[/img][/url]
@e550:
Binnenkort te koop, go-cart met bentley W12.
@e550: maar die lagen onder water…
Die heeft een andere cursus gevolgd dan kapitein Schettino.
Ook nog een drone filmpje gevonden in die feed: http://www.nieuwsblad.be/cnt/dmf20150105_01457779
In een andere update worden weer andere merken genoemd: “UPDATE: Land Rovers, Jaguars, Minis and JCB machinery on board “
Dit gebeurde in 2004 als eens met een boot vol Santa Fe’s en Sorento’s waar een hele hoop auto’s voor ons bestemd op stonden.Dat waren een paar weken met heel gezellige telefoontjes naar klanten.Een paar jaar later kan ik me nog een schip vol Volvo’s (voornamelijk XC90’s)herinneren.Dat was ook zo lekker voor de levertijden.
@sydney: daar voer die Turkse boot toen op of niet? Zaten toch ook Mercedessen in toch?
@rolov: Ik geval van de boot met Kia’s was het door heel slecht weer geloof ik.Die met Volvo’s zou zo maar kunnen.Maar ik vrees dat het nautische gedeelte van mijn geheugen me ook even in de steek kan laten.
@sydney: nee toen hij al gezonken Was. Was in het kanaal dacht ik. Tussen engeland en Frankrijk
Straks goedkope Rolls roycen en Bentleys met lichte gebruikersschade? Ik heb wel interesse als de prijs goed is:)
Gewoon verkeerd ingeladen.
Ik vermoed dat de Bentleys en Rollers (aka obesitassloepen) aan de rechterkant zijn gezet en de Aygo’s en Twingo’s aan de linkerkant. Dat is vragen om problemen natuurlijk ;-)
Binnenkort bij jetcars: groot partij met rollsen benlteys en meer!
Velgen op meerprijs
Auto’s starten en naar de andere kant rijden. Opgelost. Graag gedaan.
Iemand nog een Rolls met waterschade kopen?
@mrrallycross: welke waterschade
Neeeee! Ik moest al huilen toen een tijdje terug een boot met Volvo’s over de kop was gevlogen, maar dit is helemaal dramatisch…
Wat hebben ze toch met die schepen…. Moeten ze maar leren varen…
Haha op Autovisie zit ie vol met jaguars en land rovers, hier met Rolls en bentleys :/
@autofanaat11: Tja, autovisie is een iets minder premium bron… Bij de lokale omroep van Lelystad blijkt deze sloep vol met Dacia Dusters te zitten ;)
@motiondrive: Automanagement en andere media hebben het ook over allerlei andere merken.Ik heb zo het idee dat het hele Rolls Royce en Bentley verhaal een beetje vergezocht is.
Dit schip de Hoegh Osaka is bij the Isle of wight aan de grond gelopen. Dus geen spannende verhalen over de stabiliteit van ro/ro schepen. Voor de stabiliteit zijn duidelijke eisen, en zonder aan deze eisen te voldoen wordt er geen tros los gegooid.
@pimt5r: aan de grond gezet, iets anders dan aan de grond gelopen. Dit omdat het schip scheef was gevallen. Wel ben ik met je eens dat dit scheefvallen niks met de stabiliteit te maken heeft, al is die bij dit soort schepen niet overdreven goed. De oorzaak zal denk ik gezocht moeten worden bij schuivende lading of een lek ergens.
Wat de oorzaak is zullen we ooit wel op national geographic of discovery zien.
Maar de vraag blijft hoe zijn de wagens vast gemaakt?
De ene hierboven beweert dat ze vastgesjord zijn, en op die foto met volvo’s is wel iets anders te zien.
Anders zouden er binnenkort wel eens een heleboel leuke motoren voor een prijsje te koop zijn.
Aan de rollsen zijn we niks kwijt
Voor de bentleys vind ik het jammer
Volgens de Telegraaf staan er 1200 Jaguars / Land Rovers op. 65 Mini’s, 80 bulldozers en een aantal Bentleys en Rolls Royces